PVA Film (Suda Çözünen Film)

Günümüzde geleneksel plastiklerden üretilen ürünlerin geri dönüşümü ve çevreye verdiği zararlar büyük bir sorun teşkil etmektedir. İstanbul Plastik olarak biz ambalaj sektörüne yeni ve yenilikçi bir ürün olan Suda Çözünen Filmi (PVA) Türkiye’deki tek üretici ünvanı ile üretip satışa sunmanın gururunu yaşamaktayız.

PVA Film Biyolojik yapısı itibari ile su ile temasında kolayca çözünüp hiçbir atık, tortu, ve kalıntı bırakmadan doğada kendiliğinden eriyip kaybolan bir üründür.

pva-film-gorselPVA Film sağlık, hijyen, ve güvenlik amacı ile zehirli, kimyasal ürünlerle temas halinden kaçınılan durumlarda tercih edilen bir ambalajlama ve paketleme yöntemidir.

Kullanım alanları oldukça yaygın olduğu gibi, geliştirilmeye de açık bir üründür. Tekstil, tarım, inşaat, temizlik, deterjan,ve çamaşırhane gibi birçok sektörde başarı ile Suda Çözünebilir Filmi (PVA) kullanılmaktadır.

PVA Film’in Faydaları;

  • PVA Film; su ile temas halinde %100 çözünür.
  • PVA Film; atık, tortu ve kalıntı bırakmaz, çevrecidir.
  • PVA Film; paketlenen ve ambalajlanan ürünlerde kesinlikle tat ve koku bırakmaz.
  • PVA Film; insan sağlığına zararlı kimyasal ürünlerle birebir teması engeller, güvenilirdir.

Deterjan Paketlemede Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı:

pva-suda-eriyen-naylonSuda Çözünebilir Film (PVA), suda çözünür temizlik ürünleri olan çamaşır ve bulaşık deterjanlarının paketlemesinde kullanılabilir. Biyoparçalanabilir ve suda çözünebilir olduğundan su ile temas halinde biyolojik olarak parçalanır.

Hijyen Amaçlı (çamaşırhanede) Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı:

suda-cozunur-naylon-pva-tibbi

Suda Çözünebilir Film (PVA) ile hastahane, otel vb.. yerlerde kirli çamaşırlara ve ameliyat giysilerine direk elle temas olmadığından mikropların yayılması önlenir.suda-cozunur-naylon-pva-poset
Suda Çözünebilir Film’in (PVA); kimyasal direnç, organik çözücüler, karbonhidratlar, yağ ve yağ direnci (örneğin, bitkisel yağ, hayvan yağı gibi) vb. iyi bir özelliği vardır.
Hastanede, ısı ayarlı, suda çözünebilir film (PVA) poşetler, bakterilerin bulaşmış olduğu tüm giysilerin ve ekipmanların, personel ile temasını önlemek için kullanılır.
Hastanede enfeksiyon kontrolü için etkili bir yoldur. Çamaşır torbaları, yakma veya gömme gibi geleneksel çözümleri ortadan kaldırır, su ile temas ettiklerinde çamaşır makinasında tamamen çözülür.
Hastane çarşaflarını , risk teşkil eden doktor veya hasta giysilerini Suda Çözünen (PVA) poşetlerle  çamaşır makinesine doğrudan bırakılan yöntemi, tekstilden bakterileri izole etmek için mükemmel bir çözümdür. Torba tekstil ürününde herhangi bir iz bırakmadan ve ürüne hasar vermeden yıkama sürecinde suda tamamen erir.

Dozajlamada Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı:
suda-cozunur-naylon-pva-ilacİlaçlama, gübre, katkı maddeleri, boyalar vb ürünlerin paketlenmesinde kullanılmaktadır. Suda Çözünebilir PVA Film  sayesinde bu maddelere elle temas engellenmiştir.
Biyoparçalanabilir ve suda çözünebilir olması nedeniyle su ile temas halinde biyolojik olarak parçalanır. Gübre, böcek ilacı, ot, mantar ilaçları gibi tarımsal kullanım alanı olan ürünlerde, çözüldükten sonra bir kalıntı bırakmaz. Aynı zamanda PVA poşet, güvenli bir ambalaj olarak personelin ürüne doğrudan temasını engeller.

İnşaatta Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı:
İnşaatta Suda Çözünebilir Filmler (PVA) ambalaj şeklinde üretilir.
suda-cozunur-naylon-pva-insaatSuda çözünür ambalaj içinde muhafaza edilen çimento, çimento mikserine doğrudan atılır. Mikserin içinde bulunan su ile  karışınca da çimento elde edilir.
Çimento katkı malzemesi içinde buluna alkali ve asitlik düzenleyici malzemeler normalde operatörlerin gözlerine ve ciltlerine zarar verebiliyorlar. Bu yöntem ile miksere doğrudan çimento ekleyerek, kullanımın kolaylaştırılmasının yan sıra, doğru dozaj elde edilmiş olur.

Tarımda (Tohum Paketlemede) Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı:

 suda-cozunur-naylon-pva-tohumBitkilerin dikilmesinde yetiştirilmesinde, tohumların olumsuz hava şartlarına karşı korunmasında ve belirli miktarda toprağa gömülmesinde kullanılır. Turp, soğan, havuç gibi bitkilerin tohumlarının ve her türlü bitki ve otların dağılma-dökülme ve karışmasını önlediği gibi Suda çözünür PVA film poşetlerindeki tohumlarla yağmurlarla veya nemle çözündüğü zaman, tohumlar kolaylıkla filizlenecek ve büyüyecektir.

Balıkçılıkta (Packabag) Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı:

pva-torbasuda-cozunur-naylon-pva-balikBalıkçılıkta (Packabag) Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı, sürü halinde yaşayan balıkların yaşam alanlarına girmeden beslenmesini ve günde belirli dozda besleme yapılacak olanlarında doz miktarının sabit kalmasını sağlamak amacı ile üretilmiştir. Sığ sulardan derin sulara ve suyun en derin yerine kadar ulaşır ve biyolojik olarak çözünür. PVA filmlerin birleşimi ile PVA poşet oluşturulur. Gerekli yerlerde (özellikle sazan ve diğer balık türleri için) PVA naylon poşet delinir. PVA iplik ve PVA file oluşturulması yöntemiyle, balıkçılıkta PV’nın kullanımı yaygındır.

Nakış İşlemesinde Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı:
PVA filmi narin tekstil nakışı sırasında sabitleyici olarak kullanılır. Film, işlem sırasında stabiliteyi sağlamak için tekstil ürününün üzerine yerleştirilir. Bu uygulama bir kere yapılır ve istenilen desen verildikten sonra hiç bir sökme yada kesme işlemi yapılmadan ürün direk satışa sunulur.suda-cozunur-naylon-pva-nakis
Nakış işlemesi yapan tekstil firmalarında Suda Çözünebilir Film (PVA)uygulanan ürünlerde herhangi bir iz bırakmaz, kumaşın rengini değiştirmez. Tekstil ürünü yıkandıktan sonra nakış altındaki PVA biyolojik olarak çözünür.

Nakış işlemesinde PVA filminin başlıca avantajları şunlardır:

  • PVA filmi, nakışta istikrar sağlar
  • PVA filmi, tekstil ürünlerinin kırışmalarını ve kaymalarını önler,
  • PVA filmi, çevre dostudur,
  • PVA filmi, işçilik maliyetini düşürür.

İzin ve Kalite Belgelerimiz